„Couture Fantasy“ (на български, „Модна фантазия“) е пътешествие из творческия свят на Гуо Пей – известна като първата китайска дизайнерка на висша мода и една от най-влиятелните личности, формиращи световната модна индустрия днес.
Изложението представя повече от осемдесет ансамбъла от последните две десетилетия, по този начин изтъквайки най-важните модни колекции на дизайнерката, представяни на модни подиуми в Пекин и Париж. Много от дизайните не са показвани пред публика досега.
Чрез изтънчена изработка, пищни бродерии и необичайни шивашки техники, Гуо Пей създава фантазия, която съчетава влиятелни части от имперското минало на Китай, декоративните изкуства, европейската архитектура и ботаническия свят.
Всяка от изложбените галерии в музея “Легионът на честта” е посветена на една или повече от ключовите колекции на Гуо Пей.
„An Amazing Journey in a Childhood Dream” („Прекрасно пътешествие в детска мечта”) от 2008 година е създадена докато Гуо Пей е бременна с второто си дете. За тази колекция, тя си представя как куклите на дъщеря ѝ оживяват. Тези закачливи дизайни разкриват многобройните влияния, които определят артистичния ѝ поглед. Гъсто плисираните поли — направени от подобни на оригами прегъвания — препращат към детството на самата Гуо Пей и играчките, които е правела и с които си е играла по време на Културната революция. Палитрата от пастелни цветове е взаимствана от френски картини от 18 век, а горната част на роклята —покрита с релефна бродерия от метални нишки — е вдъхновена от матадорските костюми на испанските бикоборци.
Следващата галерия се фокусира върху ботаническия свят на две колекции: „Garden of Soul” („Градина на душата“, 2015) и „Elysium” („Елизиум“, 2018). Гуо Пей цитира китайската поговорка “Има кралство във всяко цвете; мъдрост във всяко листо” като вдъхновение за „Garden of Soul”. “Винаги намирам силата на природата за пленителна, особено когато цветята разцъфват,” допълва тя и прави сравнения между човешката душа и градините, заради общата им черта, че се нуждаят от грижи.
В „Elysium”, Гуо Пей продължава да изследва живота на растенията, но не поглежда към венчелистчетата на цветята, а към коренните им структури. Дизайнерката наема опитни плетачи на бамбукови кошници за да създаде обемните покрити с бродерия силуети, които формират част от колекцията.
“Корените са източникът на живота и жизнеността; без корени, няма живот.”
Следващата галерия е посветена на способните творци, които работят в ателието на Гуо Пей. Посетителите могат да вникнат в необикновения начин на дизайнерката да адаптира традиционни техники на бродиране, и да осъзнаят колко труд и време отнема създаването на мода. Всичко това е видно от трите контрастиращи си ансамбъла от колекцията „Legend of the Dragon” („Легенда за дракона”, 2012), състоящи се от „лонг пау“ или „драконски одежди“. В галерията също могат да бъдат намерени все още недовършени творби и видео от ателието на Гуо Пей.
„За мен, смисълът от творческата работа е тя да бъде споделена; с надеждата, че хора от различен произход ще се обединят в обмена и разпространението на култура.” Гуо Пей
Изложенията в Париж и пътуването из Европа са оказали голямо влияние върху работата на Гуо Пей. Следващата галерия представя изследването ѝ на архитектурни елементи в две колекции, наречени „Legends“ („Легенди“) и „L’Architecture“ (от френски, „Архитектурата”). Втората модна колекция на Гуо Пей, представена в Париж – “Легенди” (пролетта на 2017) – е вдъхновена от нейно посещение на Абатството Санкт Гален в Швейцария. За тази колекция, тя поръчва плат, изтъкан от златни и копринени нишки, покрит с изображения от куполите на катедралата.
Предпоследната галерия представя най-новата колекция на Гуо Пей – „Himalaya“ („Хималая”, „Пролетна и лятна висша мода“ от 2020). В създаването ѝ, Гуо Пей е привлечена към Хималайската планинска верига – дом на богове, свещен храм на душата и различни азиатски култури. Дизайнерката използва личната си колекция от редки японски колани „оби“. Тя и екипът ѝ ги трансформират като ги обръщат наопаки и ги презашиват, за да пресъздадат времето и усилията на умелите тъкачи, създали изящния текстил. Гуо Пей казва: “Висшата мода не се създава с търговска цел, а е по-скоро част от един вид вътрешно търсене; задоволяване на душевното ни състояние.”
Фантастичната колекция „Alternate Universe“ („Алтернативна вселена”, 2019-2020) играе ролята на финал на изложението. Вдъхновена от идеите за живота след смъртта и прераждането, Гуо Пей споделя:
“Тъй като смъртта е неизбежна, предпочитам да си я представям като сън; алтернативна вселена, паралелна на този свят, където всичко се връща в първоначалното си състояние на невинност и красота. Тя е началото на мистериозно пътешествие.”
Представените ансамбли са символ на съвместното съществуване на светлина и мрак, ангели и демони едни до други, и магически създания прокрадващи се извън сенките. Нейните отличителни техники за триизмерна бродерия сътворяват мотиви на животни и насекоми; от маймуните от басните на Езоп, до змията, подмамила Ева да открадне забранения плод.
Guo Pei: Couture Fantasy at the Legion of Honor Museum Part Two is coming soon…
Изложението „Гуо Пей: Модна фантазия“ е организирано от Музеите по приложно изкуство на Сан Франциско („Fine Arts Museums of San Francisco“ или „FAMSF“) със значителна подкрепа от Федерацията на азиатската висша мода („Asian Couture Federation“). Ще продължи в музея „Легионът на честта“ до 5 септември 2022.
What do you think?